P - Pt 09:00 - 19:00. S-Sv: Slēgts
Burtnieku iela 36A, Rīga

Vispārējā zobārstniecība

Plombešana

Zobu plombēšana ir zobu ārstēšanas procedūra, kuras laikā bojātā zoba daļa tiek atbrīvota no kariozajām masām un tiek aizpildīta ar speciālu zobu plombējamo materiālu. Zobu plombēšana ļauj novērst zoba tālāku bojāšanās procesu, atgriežot zobam funkcionalitāti, anatomisko formu un estētisko stāvokli.

Plombēšanas materiāls

Plombēšanas materiāls tiek piemērots katrai klīniskajai situācijai individuāli pēc plombējamā rajona zoba virsmā, defekta lieluma, pacienta individuālā kariesa riska un estētiskajām prasībām. Plombējamo materiālu klāsts ir diezgan plašs, bet mūsdienas biežāk pielietotais materiāls ir kompozīts – baltā hēlija plombe. Tās ir izturīgas un estētiskas fotopolimēras plombes, kurām piemīt ķīmiska sasaiste ar zoba audiem, augsta izturība un to iespējams pieskaņot jebkuram zoba tonim. Gadijumā ja zoba defekts ir pārāk liels un zobs zaudējis vairāk par 50% zoba audiem, tiek piemērota zobu atjaunošana ar onlejām vai kroņiem.  

Onleja ir laboratorijā veidota porcelāna plomba, kas ir izturīgāka par parasto plombi un tiek izmantota premolāru un molāru zobu atjaunošanai. 

Kā notiek zobu plombēšana?

 • Pirmajā vizītē ārsts veic mutes dobuma apskati un noskaidro kariesa stadiju, lai novertētu kariozo bojājumu ārstēšanas metodi kura ir atkariga no zaudēta audu apjoma 
 • Zobu plombēšana sākas ar kariesa izņemšanu, ko parasti veic vietējā anestēzijā 
 • Nepieciešamības gadījumā pulpas kameru pārklāj ar oderi, lai pasārgatu to no iekaisuma 
 • Izmanto speciālu saiti, kas nodrošināšana plombes piesaisti kavitātē 
 • Tad ieliek kompozīta plombu pa slāņiem  
 • Kad plombe sacietē (nogaismojot to ar speciālu halogēna vai LED lampu) un noslēgumā plomba tiek pulēta un pielāgota iepriekšējai anatomiskajai formai. 

Kate Roce – Zobārste

Endodontija jeb kanālu ārstēšana

Endodontija ir zobu sakņu kanālu ārstēšanas procedūra, kura tiek veikta kad zoba defekta dēļ ir cietuši zoba mīkstie audi, nervi un asinsvadi, kas atrodas zoba kanālā un tos vairs nav iespējams atjaunot ar plombi. No tā, ka cietuši zoba mīkstie audi rodas pulpas iekaisums, kas var radīt sāpes uz temperatūras maiņu, asas sāpes vai sāpes miega periodā. Ja pirmās pazīmes netiek ārstētas, iekaisums pāriet hroniskā stadijā, no zoba kanāliem uz žokļa kauliem. Tad kad pacients sāpes vairs var neizjust, bet žokļa kaulā var formēties iekaisums.  

Endodontijas procedūra tiek veikta, lai attīrītu infekcijas skarto zoba kanālu, arstēšanas laikā ķīmiski un mehāniski apstrādā zoba nerva kanālu, dezinficē un pēc tam slēdz ar sakņu pildāmo materiālu gutaperču.  

Endodontija ir sarežģīts un ilgstošs process, taču tā ir vienīgā iespēja saglabāt zobu, lai tas nebūtu jāizrauj. 

Kā notiek endodontija?

 • Pirms ārstēšanas uzsākšanas tiek veikta rentgenoloģiskā izmeklēšana 
 • Zobam tiek veikta anestēzija
 • Uzliek koferdamu (speciāla gumija, kas izolē bojāto zobu no siekalām, kā arī pasargā mutes dobumu no dezinficējošajiem līdzekļiem, ko ārsts pielieto kanālu skalošanai) 
 • Zoba sakņu kanāli tiek apstrādāti ar speciāliem instrumentiem – failēm
 • Papildus mehāniskai apstrādei, tiek izmantota arī ķīmiska apstrāde ar dezinficējošiem līdzekļiem
 • Kad sakņu kanāls sagatavots, to aizpilda ar pildāmo materiālu – guttaperču 
 • Pēc kanāla pildīšanas veic zoba atjaunošanu, ja tas notiek atsevišķā vizītē, tad zobs tiek slēgts ar pagaidu plombi 

Estētiskā zobu restaurācija, onejas

Ja zobs ir zaudējis vairāk par 50% zoba audu, tad tiek piedāvāta netieša zobu plombēšana – onleja. Onlejas ir viens no neizņemamās protezēšanas veidiem kuras tiek izgatavotas zobu tehniskajā laboratorijā no porcelāna. Šis ir moderns, estētisks, ilgi kalpojošs un funkcionāls sānu zobu atjaunošanas veids kuram ir ilgāks kalpošanas laiks, kā arī mazāks sekundārā kariesa attīstības risks.