P - Pt 09:00 - 19:00. S-Sv: Slēgts
Burtnieku iela 36A, Rīga

Zobu protezēšana

Protēzes tiek izgatavotas labākajās un modernākajās zobu tehniskajās laboratorijās, kuras spēj garantēt kvalitatīvu un skaistu rezultātu

Zobu protezēšana ir viena no zobārstniecības nozarēm, kuras pamatmērķis ir atjaunot funkcinalitāti un estētiku zaudēto viena vai vairāku zobu rajonā.  

Protezēšana pati, kā darbība ir iedalāma divās lielās grupās, izņemama vai neizņemama protēze. Ar protezēšanu nodarbojas speciālists zobārsts – protēzists, kas savas zināšanas apguvis un apliecinājis studējot rezidentatūrā.  

Zobu protezēšana iedalās divas daļās

Izņemamās zobu restaurācijas

Izņemāmas zobu restaurācijas tiek izmantotas pie daļēja vai pilnīga zobu zuduma. Izņemāmas zobu restaurācijas izmanto gadījumos, kad izmantot fiksētas ( neizņemamas kosntrukcijas) nav iespējams, vai arī pagaidu variants pirms zobu implantācijas. Šis restavrācijas veids ir finansiāli pieejamāks, kā arī vienkāāks, jo neprasa invazīvu iejaukšanos. 

Neizņemama zobu restaurācija

Neizņemama zobu restaurācija iekļauj šādas konstrukcijas  – zobu kroņi, kroņi uz implantatilti, tilti uz implantiem, sakņu inlejas un pagaidu kroņi 

Neizņemama zobu restaurācija

Zobu kronis ir zobu tehniskajā laboratorijā izgatavots zoba pārklājums, kas anatomiski atveido jūsu bioloģiskā zoba formu un sakodiena augstumu. Tā funkcija ir pasargāt atlikušos zoba audus un nodrošināt slodzes izturību sakodienā. Šo protezēšanas veidu izmanto tad, kad zobs ir zaudējis vairāk par 50% no bioloģisko audu daudzuma, šī ir vēlamā rekomendācija zoba dzīvildzes pagarināšanai. Mūsu klīnikā kroņa izgatavošanai tiek izmantoti cirkonija un keramikas materiāli pastavīgām konstrukcijām un pagaidu konstrukcijām plastmasas vai kompozītmarteriālu.  

Zobu tilts ir konstrukcija kas tiek lietota viena, divu vai retāk trīs trūkstošu zobu aizvietošanai, šāda veida konstrukcijas aizvieto trūkstošos zobus un fiksējas uz balsta zobiem, kas tiek “apsegti” ar kroni, kas ir saistīts ar balsta konstrukciju. Tāpat, kā kroņiem ir vairāki iespējamie izgatavošanas materiāli, tos pēc fizikālo un funkcionālo īpašību izvētēšans piedāvā speciālists. Izgatavošanas materiāli ir analogi zobu kroņiem.  

Protezēšana uz implantiem  

 

  • Viena zoba aizvietošana ar implantu viennozīmīgi  ir vislabākais risinājums. Zoba kroni fiksē neatkarīgi pie zoba implanta, kas nav saistīts ar blakus zobiem, tas nozīmē, ka blakus esošie veselie zobi netiek slīpēti, lai uztaisītu zobu tiltu. Vai arī jau blakus zobu kvalitāte vairs neatļauj balstīt uz tiem zobu tiltu, tas ir gadījumos , kad zobam tika iepriekš ārstēti kanāli un tam ir atkartoti iekaisuma pazīmes, vai zobam ir liels cietu audu zudums. 
  • Zobu tilts uz implantiem tiek izmantots Kad nepieciešama vairāku zobu aizvietošana, parasti tas ir 3 un vairāk zobi, zobu tiltu var balstīt uz diviem implantiem.  Protams implantu daudzums ir atkarīgs no tā cik zobu plāno aizvietot. Katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli un piemeklēts, visefektīvākais risinājums katram pacientam.
  • Izņēmamas zobu plates balstītas uz implantiem. Gadījumos, kad pacientam ir zaudēti visi zobi, atjaunot košļāšanas un ēstetisku funkciju ir iespējams ar izņemāmam platēm, kuras balstītas uz implantiem. Parasti tās tiek balstītas uz 4 implantiem, kas nodršina vislābāko balstu un stabilitāti platei. Pacients spēs atkal droši justies sabiedrībā.  
  • Visu zobu aizvietošana ar neizņemāmām kosntrukcijām – All-on-4 koncepts.   
    Gadījumos, kad ir zaudēti visi zobi, vai arī tos zobus, kuri vēl palika nav iespējams saglābt, ir iespēja atjaunot arī ar neizņemamu konstrukciju, kas balstīta uz 4, 6 vai pat 8 implantiem. Galvēna priekšrocība šai metodei ir tāda, ka pacients tiek pie jauna smaida dienas laikā. Tomēr, lai tas būtu iespējams nepieciešama rūpīga sagatavošanās, kas ietver vairākas vizītes: jauna zobu formas un izmēra saskaņošana, kā arī jauna sakodiena noteikšana (ja tas ir nepieciešams).  Kad visi dati ir savākti tiek izgatavota implantu pozicionēšnas kape, kas palīdz ievietot implantus visideālākajā pozīcijā, lai sasniegtu visaugstākos ēstētiskos un funkcionālus rezultātus. 

Mūsu klīnikā izmantoto cilvēka organismam biosaderīgākus un izturīgākus materiālus, kas spēj nodrošināt visaugstākās ēstētiskās un funkcionalās prasības

Cirkonija oksīds 

Cirkonija kroņi tiek izgatavoti no cirkonija dioksīda. Šīs materiāls ir biosaderīgs ar augstu nodīlumizturību,  kas neizraisa alerģijas, smaganu atkāpšanos un pārkrāsošanos, salidzinoši ar citiem kroņa materiāliem. Cirkonija materiālam ir ļoti laba estētikā vērtība, līdz ar to tas ir piemērots priekšzobu un sānu zobu restaurācijā, tā fizikālas īpašības nodrošina kroņa  izturību. 

Keramikas kroņi –  emAx kroņi  – izgatavoti no presētas keramikas, salīdzinoši estētiskākais no materiāliem, kuram ir laba gaismas caurlaidība kas ļauj imitēt bioloģiskos zoba audus. 

Kronim ir zemāka slodzes noturība, tāpēc galvenokārt keramikas kroņi tiek izmantoti priekšzobu restaurācijā. 

Plastmasas un kompozīta kroņi tiek izmantoti kā pagaidu restaurācija, jo viņiem ir zema slodzes izturība, īss kalpošanas laiks un zema estētikā vērtība. 

Izņemamas zobu protēzes

Konsultacija: Pirmajā vizītē konkrētam pacientam ārsts izvertē metodes pielietošanas iespējas, žokļa kaula daudzumu, veic mutes dobuma apskati un apkopo informāciju par pacienta kopējo veselības stāvokli. Tiek veikts digitālais nospiedums (3D skeneris), lai rūpīgi saplānotu nākotnes zobu pozīciju un nepieciešamības gadījumā noteiktu jauna sakodiena augstumu. 

Sagatavošanas: Otrās vizītēs laikā tiek veikts 3D (konusa stara datortomogrāfijas) izmeklējums un pēc nepieciešamības tiek pielaikoti zobu prototipi, kas palīdz izvertēt jaunu zobu izskatu, formu un sakodiena augstumu. 

Implantācija un pagaidu zobu ievietošana: Trešajā vizītē tiek veikta implāntācijas procedūra, kura ir nesāpīga un tiek veikta vietējā anestēzijā. Lai sasniegtu maksimāli precīzāku ārstēšanas rezultātu un saīsinātu procedūras izpildes laiku, protezēšanas izpildei tiek lietota implantu pozicionēšanas kape, kas ļauj veikt procedūras pirmo fāzi vienā dienā un noteikti paaugstina pacienta komfortu. Kad implanti tiek ievietoti, ārsts atkārtoti veic digitālu nospieduma procedūru, lai precīzi izgatavotu jaunus pagaidu zobus. Pēc dažām stundām pie implantiem tiek pieskrūvēti jauni pagaidu zobi. 

 

Dzīšana un pastāvīgo zobu ievietošana: Pēc ārsta rekomendācijām, pirmās četras nedēļas ir ieteicams ēst vairāk mīkstu pārtiku, lai pierastu pie jauniem zobiem un nodrošinātu implantu mierīgu integrāciju kaulā. Pēc 4-5 mēnešiem kad implanti pilnīgi sadzīs, tiek izgatavoti pastāvīgi zobi, kas ir izveidoti no Jūsu iepriekš izvēlēta materiāla un piešķirs nevainojamu dabisku smaidu.