P - Pt 09:00 - 19:00. S-Sv: Slēgts
Burtnieku iela 36A, Rīga

Implantācija ir ierasta procedūra mūsdienās – tā ir maz traumatiska operācija, tikpat viegli panesama kā zobu izņemšana

Implantaloģija ir multidisciplināra stomatoloģijas nozare, kas Latvijā pieejama vairāk  30 gadus un sevī apvieno visas stomatoloģijas apakšnozares, padziļināti ķirurģiju un protezēšanu kuras veic kvalificēts speciālistsārstsimplantalogs.

Implantācija ir ierasta procedūra mūsdienās ir maz traumatiska operācija, tikpat viegli panesama zobu izņemšana. sniedz iespēju pilnībā atjaunot zobu – kas pilnvērtīgi veiks košļāšanas un estētikas funkciju. arī ja nepieciešams pirms vai vienlaikus tiks atjaunots zaudēts kauls un mīkstie audi. 

Kas ir zoba implants?

Zoba implants ir mākslīga zoba sakne, kuru ievieto zaudēta zoba vietā. Tas var būt izgatavots no dažādiem materiāliem, bet visbiežāk tas ir titāna vai titāna un cirkonija sakausējums. Zoba implants atgādina skrūvi, kuru  ķirurģiskā ceļā ievieto žokļa kaulā zaudētā zoba vietā un pie tā tiek piestiprināts mākslīgā zoba kronis.  Zoba implantus izmanto ne tikai viena zoba atjaunošanai, bet arī izmantojot tiltveida konstrukcijas, kas balstītas uz implantiem, var aizvietot vairākus trūkstošos zobus. Ja pacientam mutē vairs nav neviena sava zoba, tad tiek izgatavotas fiksētas vai daļēji izņemamas protēzes, kas balstās uz implantiem. 

Dr. Vitālijs Gnusins – vadošais ārsts, specializējas implantoloģijā un ķirurģijā ar 10 gadu pierēdzi.

Zobu implantācijas procedūra četros posmos:

1

Konsultacija: Pirmajā vizītē ārsts – implantologs iepazīstas ar pacientu un veic pacienta mutes dobuma vizuālo apskati, rentgenoloģisko izmeklējumu un 3D žokļa kaula izmeklējumu. Pēc ārstēšanas plāna sastādīšanas ar pacientu tiek izrunātas visas individuālās nianses, kas saistās ar implanta ievietošanas sarežģitību, kaula vai smaganas pieaudzēšanas nepieciešamību, procedūras izmaksam, izpildes laiku un individuāli ietekmējošiem faktoriem. Precīzai darbu izpildei – pacients apstiprina ārstēšanas plānu un tikai tad notiek tālākā arstēšna. 

2

ImplantācijaOtrās vizitēs laikā notiek ķirurģiska manipulācija, tās laikā žokļa kaulā tiek ievietots implants (skrūve). Procedūra ir nesāpīga, jo tiek veikta vietējā anestēzijā. Vidējais operācijas ilgums ir no 30 līdz 60 minutēm. 

Parasti implantu nosedz ar smaganas formētāju, kas kalpo, kā implanta aizsargkape, kamēr implants integrējas kaulā.  

3

Implanta dzīšanaPēc implantācijas procedūras 10 – 12 dienu laikā pēc vizītes pie ārsta tiek izņemtas šuves, implantu dzīšanas laiks parasti ir 8-12 nedēļas.

4

Implanta protezēšana: Implata protezēšana ir noslēdzošais etaps. Parasti tas notiek 3 ārtsta apmeklējumu laikā.

Implanta protezēšana:

1

Pirmajā vizītē Jums veiks nospiedumu no abiem žokļiem un dažādus mērījumus, nosūtot šo informāciju zobu tehniskajai labaratorijai, kas balstoties uz saņemto informāciju un ārsta noradījumus, izgatavos tieši Jums individuālo kroni.

2

Otrajā vizītē parasti ir prototipa pielaikošana, ir pilnīga kroņa kopija, kuru nepieciešamības gadījumā var koriģēt.

3

Trešajā vizītē pēc korekcijas, jau gatavu kroni pielaiko un ja viss atbilst Jūsu un ārsta plānotājam rezultātam kronis tiek nostirpināts tam paradzēta vietā pie implanta 

4

Implanta un kroņa regulāra kopšana ir neatņemama implantācijas sastāvdaļa implanta dzīvildzei kura sevī ietver rupīgu mutes dobuma kopšanu mājās, regulāru profesionālo zobu higiēnu un zobārsta apmeklējumu.

Svarīgi faktori, kam būtu vērts pievērst uzmanību!

Zobu vai zobus vajadzētu atjaunot maksimāli ātri pēc to zaudēšanas, kāpēc?

  1. Atliekot zoba aizvietošanu, ķermenī veidosies neatgriezeniski procesi, kas augstā mērā ietekmē dzīves kvalitāti;
  2. Žokļa kaulam neatrodoties slodzē – pilnvērtīgā sakodienā,  kauls sāk izzust, tā rezultātā var tik izmainīta sejas forma (ģeometrija), vizuāli cilvēks pāragri noveco, tiek akūti sazmazināta iespēja veikt implantācijas procedūru, jo nav pietiekams kaula daudzums, kas var novest pie papildus procedūras kaula pieaudzēšana (augmentācija); 
  3. Virzienā uz trūkstošā zoba pusi, blakus stāvošie zobi savēršas. Tiek izmanīta zobu rinda, parādās spraugas, izmainās smaids, var apgrūtināt tīrīšanu. Pie izmainīta sakodiena ir zinātniski pierādīts, ka tiek apgrūtināta košļāšana, kas var novest pie gremošanas problēmām, tāpat arī izsaukt galvassāpes;
  4. Palielinās iespēja iegūt smaganas saslimšanu;
  5. Atkailinās zobu kakliņi, izteikti var pieaugt zobu jūtigums. 

Zaudēto zobu atjaunošanai izvēloties implantācijas metodi, tiek pasargāti blakus stāvošie zobi no nevajadzīgas, vai pāragras protezēšanas, ja metodei ir nepieciešama tiltveida protēze  

Kā notiek implanta ievietošanas operācija?

Ceļš uz zoba implanta ievietošanu sākas ar konsultāciju pie zobārsta-implantologa. Pirmās vizītes laikā tiek veikta zobu apskate, pārbaudīta gan zobu, gan smaganu veselība, kā arī tiek veikts rentgens, lai noskaidrotu, kāds ir žokļa kaula stāvoklis. Pēc tam es pacientam izveidoju ārstēšanas plānu, kas parāda tālāko procesu un tā izmaksas. Kopā ar pacientu to pārrunājam, lai viņš var saņemt atbildes uz vēl neskaidrajiem jautājumiem, kā arī pieņemt lēmumu par ārstēšanas uzsākšanu.

Saskaņā ar ārstēšanas plānu, nākamajā vizītē jau varu ievietot zoba implantu vai implantus.  

Visbiežāk dzīšana notiek pāris mēnešus un tikai tad, kad tas ir noticis var sākt mākslīgā zoba kroņa vai kroņu izgatavošanas procesu saskaņā ar ārstēšanas plānu.  Lai sasniegtu ideālus estētiskos un funkcionālos rezultātus var būt nepieciešamas dažas pielaikošanas. 

Ir situācijas, kad iespējams ievietot implantu uzreiz pēc zoba izraušanas.

Kapēc zoba implanti ir labāki nekā tiltveida protēzes?

Zobu aizvietotošanai metodei  ar “tiltveida protēzi”, ir vairāki trūkumi. Pirmkārt, blakus esošos veselos zobu ir jānoslīpē, kas ievērojami samazina to izturību un ilgtermiņa prognozi. Otrkārt, zem “tiltiņa” esošos zobus ir grūtāk iztīrīt, tur uzkrājas ēdiena paliekas, kas izraisa kariesa attīstību, kas var novest pie šo zobu zaudēšanas.

Zoba implants ir atsevišķi stāvoša vienība, kam nav nepieciešama blakus esošo zobu balsts. Tam nav nepieciešama īpaša kopšana vai specializēti līdzekļi.

Vai tulītēja implantācija ir iespējama pēc zobu ekstrakcijas?

Pacientam uzreiz pēc zoba ekstrakcijas var tikt veikta tūlītēja zobu implanta ievietošana un, ja iespējams, pagaidu kroņa fiksēšana. 

Tāda implantācija ir ērta (pacients nevienu dienu nav bez zoba), tā ir nesāpīga (implantācijas operācija ir mazāk traumatiska par zoba ekstrakciju) un nav vajadzīgas papildu operācijas (ir tikai viena ķirurģiskā iejaukšanās). 

Vai ar zobu implantu var atjaunot tikai vienu zobu?

Ar zobu implantiem var aizvietot  vienu, kā arī vairākus trūkstošos zobus, kā arī pilnīgi visu zobu rindu. Lai aizvietotu vairākus zobus, tiek izmantotas tiltveida konstrukcijas, kas tiek piestiprinātas pie implantiem. Savukārt, lai aizvietotu visu zobu rindu, var izgatavot izņemamās vai arī neizņemamās konstrukcijas.

Lai atjaunotu visu zobu rindu ar neizņemamām konstrukcijām, nav nepieciešams katru zobu aizvietot ar savu implantu. Pietiks ar 4-6 implantiem. Konkrēts implantu skaits ir atkarīgs no pacienta kaulaudu daudzuma un kvalitātes. Aizvietojot visu zobu rindu ar izņemamu konstrukciju, implantu skaits var būt no 2 līdz 4.

Kas ir kaula pieaudzēšana un vai tā ir nepieciešama vienmēr?

Kad viens vai vairāki zobi trūkst ilgāku laiku, var veidoties cieto audu, t.i., kaulaudu, vai mīksto audu (smaganas) trūkums.

Šajās situācijās nepieciešams tos atjaunot. Mūsdienās to iespējams ērti izdarīt. Šai procedūrai izmanto mākslīgu kaula aizvietotāju, kuru ar speciālām membrānām nofiksē vietās, kur ir izveidojies defekts. Vai arī – mīksto audu zuduma gadījumā izmanto mākslīgās smaganas aizvietotāju. 

Katra situācija ir ļoti individuāla. Ir gadījumi, kad kaula vai smaganas pieaudzēšanu var apvienot ar implantācijas operāciju. 

Lai pasargātu dabiskos kaulaudus pēc zoba izraušanas, bieži iesaku saviem pacientiem izrautās zoba saknes vietu piepildīt ar biomateriālu. Šī manipulācija pacientam nav ne sāpīga, ne arī nepatīkama. Pēc kaula sadzīšanas mums ir gatava vieta implanta ievietošanai.